.

 I Edycja - 2022

INTERNATIONAL JUNIOR TOURNAMENT 

Marzec – Maj 2022 r. Lago Patria - Monte Cassino – Albaneta - Cassino 

Etap 1

Selekcja szkół i opracowanie programu. Wizytacja terenu na rozgrywki - Monte Cassino, Albaneta                                                                                                      

Etap 2

Lekcje przygotowawcze dla uczniów trzech szkół w siedzibie JFC Naples NATO oraz online z udziałem przedstawicieli Ambasady RP w Rzymie 

Etap 3

Rozgrywki na wzgórzach Monte Cassino z końcowym przystankiem przy słynnym czołgu SHERMAN.


INTERNATIONAL JUNIOR TOURNAMENT 

Turniej odbył się 15 maja 2022 roku. Oto krótka relacja.

Za nami pierwszy Międzynarodowy Turniej wiedzy o Bitwie pod Monte Cassino - INTERNATIONAL JUNIOR TOURNAMENT!

W niedzielny poranek trzy drużyny ze szkół: Scuola Secondaria Di 1°Grado "Don Salvatore Vitale" z Lago Patrii, Sobotnia Szkoła Kultury i Języka Polskiego im.Francesco Nullo z Lago Patrii oraz państwowej szkoły włoskiej l'Istituto Comprensivo Terzo di Cassino rywalizowały o puchar i tytuł mistrza Turnieju. Młodzież brała udział w wielu konkurencjach - gra terenowa z artefaktami prowadzona przez ppłk Tomasza Zapałę(wraz z rodziną), kmdr ppor Daniela Lesnera i ppłk Andrzeja Bakunowicza, układanie puzzli z trasą, którą wraz z wojskiem generała Władysława Andersa przeszedł miś Wojtek, quiz na temat II wojny światowej, bitwy pod Monte Cassino, klasztoru na wzgórzu Monte Cassino. Końcowym efektem gier było ułożenie ogromnych plakatów, przedstawiających następująco; portret generała Władysława Andersa, Klasztor Benedyktynów w Monte Cassino, oryginalne zdjęcie niedźwiedzia Wojtka. Największą liczbę punktów zdobyła szkoła z Cassino, która otrzymała pamiątkowy puchar. Wszystkie drużyny wyróżniono grami, koszulkami z podobizną misia Wojtka oraz innymi gadżetami, które zasponsorowane zostały przez IPN i dostarczone przez przedstawicieli Ambasady Polskiej w Rzymie, którzy aktywnie wspomagali wydarzenie. Były z nami  pani Konsul Agata Ibek Wojtasik i Ewa Nadzieja, którym serdecznie dziękujemy za aktywne wsparcie.

Pragniemy pogratulować wszystkim szkołom wiedzy, sprytu i determinacji w rozwiązywaniu poszczególnych zadań. 

Dzień zakończył się wspólną wizytą z włoskimi kolegami na polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino oraz wizyta w Muzeum Pamięci 2 Korpusu Polskiego na. Monte Cassino, podczas której wciąż zadawano pytania dotyczące bitwy. Dziękujemy serdecznie współorganizatorom, przedstawicielom Polskich Sił Zbrojnych z Dowództwa NATO (JFC NAPLES) , nauczycielom, przyjaciołom szkoły, rodzicom i wolontariuszom, którzy pomogli w realizacji projektu. Mamy nadzieję, że turnieje wpiszą się w cykliczny program naszych corocznych imprez. Serdeczne podziękowania za pomoc dla: Marcina Prorok i Sławomira Czeszejko za przygotowanie nośników, Marzeny Czeszejko Kogut, Aleksandry Borowskiej, Oli Dye, Pauliny Prorok oraz naszych nauczycielek Magda, Agata i Dorota. Dziekujemy!

Crea il tuo sito web gratis!